Herbata czerwona

zielona herbata

Zdaje się, iż najpopularniejszą z herbat czerwonych jest pu-erh. Może go kupić w każdym większym markecie, a nawet w niemal wszystkich mniejszych, prywatnych sklepikach. Pu-erha popijają często osoby odchudzające się, gdyż wykazuje on silne właściwości przyspieszania przemiany materii, reguluję pracę jelit oraz hamuje uczucie głodu. Ponieważ świetnie wspomaga trawienie, sięgamy po niego, gdy za dużo zjemy i czujemy się zbyt ociężali i pełni. Choć pu-erh, czy to w formie herbaty liściastej (sypanej), czy paskowany w proste do zaparzenia torebeczki, jest wybierany przez Polaków z tak wielką chęcią, nie jest on jedyną (i, być może, tj. w zależności od indywidualnych smaków i gustów, najlepszą) herbatą czerwoną.

Jedną z tych zaliczanych do jej grona jest chiński oolong (inaczej ulung lub, co zabawne, herbata szmaragdowa, niebieska czy turkusowa). Jest na wpół fermentowana, a wyglądem przypomina krzyżówkę herbaty zielonej i czarnej. Cóż, w tych kolorach naprawdę można się pogubić… Całe szczęście pobudzające właściwości, jakimi charakteryzuje się zaparzony oolong, z pewnością na żadne zmieszanie czy skonfundowanie nie pozwolą. Właściwości tego wspaniałego naparu to jedna sprawa (oprócz dodawania energii i umożliwiania lepszego skoncentrowania się, działa moczopędnie, odtruwa organizm (tj. umożliwia i przyspiesza detoksykację), wspomaga przemianę materii etc.), ale jego smak i aromat- drugie. Te nie pozostają bez znaczenia w kontekście argumentacji na rzecz wyboru właśnie tej herbaty. Warto wiedzieć, iż, aby oolong mógł je zachować, poddaje się go aż 7- 9 procesom produkcji. To właśnie w ścisłym przestrzeganiu reguł uprawy, zbioru i obróbki (a później i samego parzenia, co leży już w gestii konsumenta), oolong jest herbatą tak smaczną.

Każdy sklep internetowy oferujący różnego rodzaju herbaty, w tym produkty importowane z najodleglejszych zakątków świata, powinien mieć ją w swojej ofercie (szczególnym zainteresowaniem klientów cieszyć będzie się ta oryginalna lub, co teraz bardzo modne, opatrzona odpowiednimi certyfikatami świadczącymi o tym, iż produkt pochodzi z upraw rolnictwa ekologicznego- to ważne dlatego, iż Chiny są krajem faktycznie bardzo zanieczyszczonym). I, dalej idąc tym tropem, każdy, kto za miłośnika i smakosza herbat się uważa, powinien jej spróbować. Gwarantujemy, że filiżanka herbaty oolong przyniesie niezapomniane wrażenia podniebienia i nosa. Każdy, kto lubi czerwoną herbatę, się w niej zakocha, a być może nawet wybierze szampon z zieloną herbatą.

Herbata może być czerwona

Każdy, kto kiedykolwiek zmagał się z nadmiarem kilogramów, wie, że odchudzanie to nie prosta sprawa. Nagła zmiana nawyków żywieniowych, wprowadzenie do codziennej rutyny większej ilości ruchu, odstawienie używek i wieczne kontrolowanie się potrafią niekiedy naprawdę uprzykrzyć życie czy nawet spowodować, iż w jakim sensie straci ono swój dawny urok.

Niemniej o zdrową wagę warto walczyć i to nie tylko dlatego, iż przekłada się ona na atrakcyjny i jedyny akceptowany we współczesnym społeczeństwie wygląd. Koniec końców, jeśli podejdziemy do odchudzania odpowiednio spokojnie, okazać się może, iż odchudzanie wcale nie będzie tak uciążliwe, jak powszechnie się twierdzi. Restrykcyjne diety czy programy treningowe są czymś, z czym mało kto umie się zmierzyć, ale istnieją również inne sposoby na to, by stracić nadprogramowe kilogramy. Być może efekty ich stosowania nie będą od razu tak spektakularne jak w przypadku głodówki, ale z dużo większym prawdopodobieństwem z nami zostaną, gdyż szybkie diety (tzw. diety cud) powodują w większości przypadków efekt jojo. A więc, co robić, by chudnąć powoli, ale zdrowo i na stałe? Przede wszystkim należy odpowiednio zmodyfikować swoją dietę. Nie musimy jednak liczyć kalorii, a jedynie dobrze wybierać to, co jemy, oraz to, na co nawet nie spoglądamy, nie mówiąc już o wkładaniu tego do ust. I tak, dieta redukcyjna wyklucza wszelkiego rodzaju słodycze oraz produkty z białej mąki. Najlepiej zatem dbać o zdrowie, matcha czyli sproszkowana zielona herbata jest do tego najlepszym wyborem.

Słodkości zastępować powinniśmy owocami, a oczyszczone produkty zbożowe tymi z pełnego przemiału (i dalej: biały ryż zamieniamy na ryż brązowy lub dziki, kaszę białą na kaszę gryczaną etc.). Nabiał i mięso są w diecie odchudzającej dozwolone, ale pamiętajmy, by wybierać produkty i stosunkowo niskiej zawartości tłuszczu – chude mięso, jak filety z indyka czy kurczaka, oraz nabiał. W przypadku tego drugiego ważne jest, by zawartość tłuszczu w mleku czy jogurtach oscylowała wokół 1,5-2%, gdyż produkty mleczne, które zostały zupełnie odtłuszczone nie dostarczają rozpuszczalnych w tłuszczach witamin, których nabiał, sam w sobie, jest źródłem. Co do napojów, oczywistym jest, że unikamy tych słodzonych, a więc w odstawkę idą wszystkie oranżady i napoje typu cola – idealnie zastąpi je woda z cytryną oraz np. herbaty na alergię. Dopuszczalnym na diecie odchudzającej alkoholem jest jedynie czerwone wytrawne wino. Jak widać, zmiana diety wcale nie musi być bardzo uciążliwa – wszystkie niezdrowe i tuczące produkty mają bowiem swoje zamienniki, dzięki spożywaniu których nie będziemy czuli, iż czegoś sobie odmawiamy.