Jak wybierać sklepy z herbatami?

Zielone, czarne, białe, czerwone, ziołowe, owocowe… Herbaty są uwielbiane i niezwykle popularne niemal w każdym zakątku świata. Napary te, starannie przygotowywane z selekcjonowanych w odpowiedni sposób liści czy innych części uprawianych pod kątem produkcji herbaty roślin, są nie tylko smaczne i aromatyczne, ale mają również bardzo wiele prozdrowotnych i nie tylko, właściwości.

W każdej herbatce tkwi coś zupełnie innego. Czarne herbaty pobudzają, łagodniej od kawy, ale i na dłużej. Idealnie nadają się na bawarkę,czyli zaparzoną herbatę z dodatkiem mleka, dodaje się do nich sok z cytryny czy owocowe syropy. Czerwone herbaty (np. popularny Pu-erh) wspomagają trawienie poprzez stymulację produkcji enzymów trawiennych, regulują pracę jelit oraz przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Ta ostatnia właściwość przypisywana jest (zresztą w pełni słusznie) herbacie zielonej. Warto tu dodać, że niektóre z jej odmian mogą z powodzeniem zastąpić kawę, gdyż mają silne właściwości pobudzające, a inne, wręcz przeciwnie, wyciszają.

Wybierając zieloną herbatę warto jest więc mieć to rozróżnienie na względzie – szczególnie, gdy na jakimś konkretnym działaniu najbardziej nam zależy. Herbaty białe znane są natomiast ze swych właściwości antyoksydacyjnych – dostarczają bowiem dużej ilości tzw. przeciwutleniaczy. Poleca się więc je w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej oraz, co ciekawe, jako składnik diety i codziennej rutyny ukierunkowanej na zachowanie zdrowego, młodego i atrakcyjnego wyglądu – antyoksydanty redukują oznaki starzenia się skóry. Najlepsze są, jak zawsze w przypadku produktów spożywczych i, tym bardziej, żywności funkcjonalnej, oryginalne herbaty. Pamiętajmy, iż na właściwości konkretnych naparów wpływ ma sposób uprawiania, zbierania, suszenia roślin i pozostałe etapy procesu ich produkcji. Tak więc, gdy już znajdziemy liczne internetowe sklepy z herbatą, zwracajmy uwagę na pochodzenie sprzedawanych przez daną firmę suszy. Jeśli dodatkowo zależy nam na tym, by przyczyniać się do tzw. zrównoważonego rozwoju oraz wspierać go, kupujmy herbaty z tzw. wolnego handlu (oznaczenie fair trade). W ten sposób nie tylko dostaniemy towar najlepszej jakości, ale też będziemy mieli świadomość, że nikt na drodze od zasadzenia herbacianych roślin, aż do momentu, w którym powstały z nich susz trafił do sklepu, nie został wyzyskany czy wykorzystany.

Zbiory herbaty

Zbiory zielonej herbaty w Yunnan. Pamiętajmy o tych, którzy ją zbierają!